האמת העצובה היא שתזרים מזומנים לקוי הורס סטארט-אפים רבים.

על פי דן אנד ברדסטריט,כ- 90 אחוזים מכישלונות עסקים הקטנים נגרמים על ידי תזרים מזומנים בעייתי. כדי למנוע להפיכתכם לחלק מה- 90 אחוזים, צריך לשמור על כבוד למזומנים…

כשזה מגיע לניהול הפיננסי של חברה שגדלה, יש לזכור תמיד כי מזומן הוא המלך (cash is king). במילים אחרות, זה לא המקום לקיצורי דרך ולשיטות עבודה מרושלות (חפיפינקיות).

אז מה כדאי לעשות?

ניהול טוב של תזרים מזומנים, במונחים פשוטים, פירושו להבין כל כניסה ויציאה של מזומנים, ולהתמקד בזה. כעיקרון, אתה חייב לעכב כל הוצאה של מזומנים זמן רב ככל האפשר, תוך עידוד כל מי שחייב לך כסף לשלם אותו במהירות אפשרית. כמו כן, יש להיות ערני ולהגביל את החשיפה מהפתעות כגון, פיגורים בלתי צפויים, תשלום והוצאות בלתי מתוכנן במזומן וכד'

להלן עשרה עקרונות מרכזיים ודיסציפלינות שכל יזם צריך להמנע מהן בכדי למזער הפתעות/בעיות בתזרים המזומנים:

  1. אי הכנת תזרים המזומנים. לא משנה כמה החברה שלך קטנה כיום, יש יותר תנועות כספיות דינמיות ממה שאתה יכול לנהל בע"פ או בראש.כמובן שאתה לא יכול לחזות הכל, אבל כתיבת מה שאתה כבר יודע, יעזור לזהות בעיות קיימות מוקדם יותר, ויאפשר לחברי צוות או לפונקציה חיצונית לעזור.
  2. לעמוד בתקציב המתוכנן אך ללא מזומנים. בעולם האמיתי, נראה הוצאות קורות מהר, ואילו הכסף הנכנס זורם באיטיות רבה יותר. במצב זה, התקציב החודשי עשוי להתאזן, אבל אם ההכנסה המתוכננת מגיעה מאוחר מההוצאות המתוכננות, יווצר לך מחסור בתזרים המזומנים לטווח קצר. לא הבנקים ולא המשקיעים יעזרו לך בטיפול בתזרים קשה בטווח הקצר.
  3. להיות רווחיים, אך לפשוט רגל. רווחים לא בהכרח מתורגמים למזומן. אתה יכול לעשות רווחים ללא כסף, שכן בעדיפות הראשונה של רוב חברות הסטארט-אפ היא להשקיע את הכל בחזרה לתוך העסק לצורך צמיחה. יש המון טריקים חשבונאיים כדי לגרום לך להיות רווחי, אבל צריך כסף אמיתי בכדי לשלם את החשבונות.
  4. תנודתיות ועונתיות במכירות. תנודתיות במכירות פירושה גם החזקת יותר מלאי לכיסוי העליות ומורדות. כל דולר המושקע במלאי הוא דולר פחות של מזומן נזיל או אולי אפילו שני דולרים פחות אם שיעור הרווח הגולמי שלך הוא 50 אחוזים. אם תנסה לשנות מספר העובדים כדי להתאים לשינויים, היחס אף יגדל.
  5. הוצאות בלתי צפויות ומצבי חירום. הסיכוי להוצאות בלתי צפויות, מניסיוני, קרוב ל -100 אחוזים. זה יכול להיות אסון טבע, כמו שיטפון או סערה, אובדן של אנשי מפתח, כישלון ציוד או תלונת לקוח. לכל סטארט-אפ ישנם מקרים כאלה בלתי מתוכננים, הפוגעים בתזרים המזומנים.
  6. עסקים חדשים לא מקבלים תנאים רגילים. קל לשכוח שהמשרד החדש שלך דורש חודש שכירות ראשון ואחרון כמו גם ביטחון. שירותי יוטיליטיס (חשמל, מים, ארנונה…) אף הם דורשים תשלום מיידי לכמה חודשים /פקדון. מצד השני, הלקוחות החדשים שלך מצפים לקבלת תקופת ניסיון חינם.
  7. היקף המכירות לא מצליח תמיד לשמור על היחס הנדרש להוצאות שיווק. בימים הראשונים של עסק חדש, ובכל פעם שתבצע שינויים, היקפי מכירות יפגעו וזאת כאשר אתה זקוק להם ביותר על מנת לכסות את הוצאות השיווק הנוספות והתשתיות החדשות. בעוד פרות המזומנים הישנות שלך נעלמות, את החדשות עדיין מאכילים בכמויות….
  8. אפילו לקוחות טובים עלולים לאחר בתשלום. קרן קאופמן מדווחת כי איחורים בתשלומים הם בין האתגרים הגדולים ביותר הניצבים בפני חברות סטארט-אפ. לדברי Receivables Exchange, עסקים קטנים מחכים בארה"ב כמעט 50 ימים בממוצע בכדי לקבל תשלום. אם העסק שלך מוכר דרך מפיצים, אתה יכול לחכות בקלות גם ארבעה או חמישה חודשים.
  9. קצב צמיחה גבוה מהצפוי. ככל שאתה גדל בקצב מהיר, כך אתה זקוק ליותר כסף בכדי לבנות מוצרים, מתקנים, צוות ושירות. יש עלויות הקמה המושקעות לפחות ארבעה או חמישה החודשים לפני קבלת המכירות וההכנסות. אם אתה לא מצליח לספק תזרים חיובי בכדי להתאים לקצב הצמיחה, מגדל הקלפים שלך עלול ליפול.
  10. בנקאים ומשקיעים רשאים לעכב כספים. אם הביצועים שלך פחות טובים מהצפוי בנקאים/משקיעים רשאים לעכב לכם כספים (אי השגת אבן דרך) מה שיגרום לקושי תזרימי כבד. מומלץ בבקשת המימון הראשונית שלך להגדיל ב- 25 אחוזים, ולאחר מכן אף להוסיף קו אשראי, בכדי לכסות אירועים בלתי צפויים ולמזער את הסיכוי להפתעות שליליות.

ישנם גם מייסדים העוברים לקיצוניות השניה:. הם משלמים רק את החשבונות הקטנים ביותר ונותנים ליתר להמתין או שהם דוחים את כל התשלומים עד שספקים מתלוננים, או שמפחיתים את ההנחה או מחסלים לגמרי את האשראי שלך. אם לדוגמא, שכר משולם מאוחר, המורל והביטחון יורדים, אנשים טובים עוזבים, והסטארט-אפ שלך מתחיל להדרדר. מכל הסיבות הללו, שווה להתמקד ולנהל את הנושא בכדי למנוע הפתעות בתזרים המזומנים.

תורגם מתוך http://www.entrepreneur.com/article/229048